Pregabalina jest lekiem pierwotnie stosowanym w leczeniu padaczki. Jest ona również z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu bólu neuropatycznego czyli takiego, którego źródłem jest uszkodzenie układu nerwowego. Ból kręgosłupa jest często powodem przyjmowania pregabaliny.

Na jaki typ bólu działa Pregabalina? Komu pomaga pregabalina?

Pregabalina działa na ból powstały w wyniku uszkodzenia lub podrażniania struktur nerwowych. Jest to tak zwany ból neuropatyczny.

Ból neuropatyczny może być odczuwany jako przeszywający, piekący, przypominający rażenie prądem bądź pchnięcie nożem. Zazwyczaj „rutynowe” leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi w bólu bądź nie łagodzą go w stopniu zadowalającym.

Często też ból promieniuje i nie ogranicza się do jednego miejsca. Wiąże się to z uszkodzeniem nerwu który dociera zazwyczaj w jakiś obszar ciała.

Jak przyjmuje się pregabalinę w leczeniu bólu?


Przyjmowanie preparatów pregabaliny zazwyczaj zaczyna się od mniejszych dawek na noc. Głównie z powodu z powodu możliwości występowania objawów niepożądanych ( zazwyczaj zawrotów głowy oraz uczucia odurzenia i senności).

Po paru dniach adaptacji organizmu do leku dawkowanie zwiększa się. Należy pamiętać i mieć na uwadze, że pregabalina dopiero od dawki 150mg oraz okresie ok 2 tygodni rozwija swoje działanie przeciwbólowe. Dlatego ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość i systematyczne przyjmowanie leku. W przypadku przyjmowania ilości mniejszej niż 150mg dziennie prawdopodobnie istnieje konieczność jej zwiększenia pod kontrolą lekarza.

Wiedza o ilości leku i czasie potrzebnym do rozpoczęcia uśmierzenia bólu jest bardzo ważna. Często zdarza się, że część chorych odstawia samodzielnie lek po paru dniach bez konsultacji z lekarzem twierdząc że nie przynosił on pożądanego skutku przeciwbólowego. Niepotrzebnie narażając się na dalsze cierpienie.

W przypadku gdy po 2 tygodniach efekt przeciwbólowy jest niezadowalający lub niezauważalny ilość leku można zwiększyć pod kontrolą lekarza. Dawka w celu uzyskania efektu przeciwbólowego może być stopniowo zwiększana przez aż do ok 600mg dziennie. Ilość potrzebnej substancji jest ustalana wraz z lekarzem dla każdego pacjenta osobiście.

W jakich chorobach powodujących ból stosuje się pregabalinę?

W chorobach i okolicznościach które powodują uszkodzenie lub podrażnienie tkanki nerwowej.

Z częstszych przyczyn można wymienić :

  • rwa kulszową i barkowa
  • polineuropatia cukrzycowa
  • zespół cieśni nadgarstka
  • urazy nerwów
  • neuralgia popółpaścowa

Pregabalina na ból kręgosłupa

DermatomyW przypadkach kiedy podstawowe leki przeciwbólowe takie jak paracetamol, ibuprofen lub nieco silniejsze np. tramadol nie przynoszą zadowalającej ulgi w bólu lub nie przynoszą wcale przyczyną tego może być uszkodzenie lub ucisk nerwów. W takich przypadkach preparaty pregabaliny bywają stosowane jako tak zwane koanalgetyki czyli leki wspierające podstawowe leki przeciwbólowe.

Przykładem jest rwa kulszowa która typowo objawia się silnym bólem promieniującym do nogi. Może on mieć charakter pieczenia, mrowienia, bolesnego braku czucia. Często promieniowanie pokrywa się z zakresem unerwienia uszkodzonego lub podrażnionego nerwu. W tym przypadku „tradycyjne” leki przeciwbólowe działają na ból który powstaje w wyniku zapalenia toczącego się wokół przepukliny jednak nie na dolegliwości spowodowane uszkodzeniem bądź podrażnieniem samego nerwu.

Nie na każdy ból kręgosłupa wskazane jest przyjmowanie pregabaliny. Dość częstą przyczyną bólu lędźwi i krzyża są zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe w stawach międzykręgowych lub krzyżowo-biodrowych. W tych przypadkach warto zastanowić się nad fizjoterapią oraz nieoperacyjnymi metodami leczenia bólu kręgosłupa.

Lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta i analizie badań obrazowych powinien postawić rozpoznanie i ocenić komu może pomóc pregabalina, a kto odniesie korzyść z bezoperacyjnych lub operacyjnych metod leczenia bólu bądź innych leków.

Jakie są działania niepożądane pregabaliny?

Zazwyczaj lek jest dobrze tolerowany. Z najczęstszych dolegliwości które zgłaszają chorzy jest senność i uczucie odurzenia i zawrotów głowy. Zazwyczaj dotyczy to osób starszych oraz przyjmujących duże dawki.

Należy zachować ostrożność w połączeniu z opioidami (np. preparaty Tramadolu), alkoholem i lekami nasennymi.

Lek powinien być przepisany i przyjmowany pod kontrolą lekarza.

Pregabalina jest lekiem zyskującym coraz większa popularność w leczeniu bólu.

Poniższy wykres przedstawia ilość wyszukiwań hasła Pregabalina na przestrzeni ostatnich 7 lat. Jak widać trend cały czas jest wzrostowy. Ważne jest by stosować ten lek u chorych którzy rzeczywiście go potrzebują oraz w dawkach przynoszących ulgę i tolerowanych.Bibliografia:

  1. Cohen SP, Vase L, Hooten WM. Chronic pain: an update on burden, best practices, and new advances. Lancet. 2021 May 29;397(10289):2082-2097. doi: 10.1016/S0140-6736(21)00393-7. PMID: 34062143.
  2. Robertson K, Marshman LA, Plummer D. Pregabalin and gabapentin for the treatment of sciatica. J Clin Neurosci. 2016 Apr;26:1-7. doi: 10.1016/j.jocn.2015.05.061. Epub 2015 Nov 26. PMID: 26633090.
  3. Colloca L, Ludman T, Bouhassira D, Baron R, Dickenson AH, Yarnitsky D, Freeman R, Truini A, Attal N, Finnerup NB, Eccleston C, Kalso E, Bennett DL, Dworkin RH, Raja SN. Neuropathic pain. Nat Rev Dis Primers. 2017 Feb 16;3:17002. doi: 10.1038/nrdp.2017.2. PMID: 28205574; PMCID: PMC5371025.
  4. Google Trends