Lęk przed nagłym porażającym bólem potrafi być tak samo dotkliwy jak sam ból. Pacjenci z tą przypadłością cierpią nie tylko na ból.

ból twarzy

Czym jest nerw trójdzielny?

Nerw trójdzielny jest jednym z nerwów czaszkowych czyli takich które wychodzą bezpośrednio z mózgu. Unerwia on skórę oraz część mięśni twarzy. I w przypadku neruralgii może powodować okrutny nagły ból twarzy.

Nerw ten dzieli się na trzy gałęzie które unerwiają twarz w różnych okolicach.

Jakie są objawy neuralgii nerwu trójdzielnego?

Zazwyczaj ból lokalizuje się po jednej stronie twarzy i charakteryzuje się silnymi nagłymi bólami które trwają dosyć krótko zazwyczaj kilka sekund. Ból jest charakteryzuje się jakby silnym porażeniem prądem. Liczba takich napadów bólu może dochodzić do nawet 50 dziennie. Atak może wyzwalać najdrobniejsze dotknięcie twarzy (nawet podmuch wiatru) lub podczas jedzenia i toalety.

Czasem bólowi towarzyszy skurcz mięśni twarzy.

Pomiędzy napadami bólu najczęściej ból nie występuje lub jest słabo nasilony.

Niestety pomimo że pomiędzy napadami pacjenci najczęściej nie skarżą się na ból, strach przed jego wystąpieniem może całkowicie paraliżować normalne życie.

Co jest przyczyną powstania bólu i neuralgii nerwu trójdzielnego?

W literaturze opisano wiele hipotetycznych przyczyn.

Jedną z nich konflikt naczynia krwionośnego z nerwem trójdzielnym ( tzw. konflikt naczyniowo-nerwowy) w wyniku którego dochodzi do zmian budowy nerwu i powstania bólu. Jednak wielu z pacjentów z neuralgią nerwu V nie posiada tego typu zmian w badaniu MR. Również u wielu osób zdrowych które nie cierpią żadnych dolegliwości bólowych widoczne jest naczynie krwionośne w okolicy nerwu.

Badania naukowe mówią również o zmianach w budowie i funkcjonowaniu w obrębie mózgu.

Najczęściej brak jest uchwytnej przyczyny.

Neuralgia nerwu trójdzielnego może występować również w przebiegu m.min chorób naczyniowych, nowotworów oraz pourazowo. Dlatego ważne jest wykonanie badania MR głowy w celu pogłębienia diagnostyki.

Jakie jest leczenie?

Ból można leczyć przy pomocy leków takich jak Karbamazepina, Okskarbazepina, Lamotrygina, Gabapentyna. Są to jednak bardzo silne leki z grupy leków przeciwpadaczkowych które nie każdy dobrze toleruje i nie zawsze udaje się pozbyć bólu za ich pomocą.

W przypadku gdy leki nie działają wystarczająco dobrze lub gdy pacjent je źle toleruje możliwe jest wykonanie zabiegów.

Najbardziej skutecznym zabiegiem jest mikrodekompresja naczyniowa korzenia nerwu trójdzielnego niestety wymaga ona znieczulenia ogólnego i jest to operacja.

Inne metody które nie wymagają operacji wykazują się podobną skutecznością w walce z bólem.

Termolezja zwoju Gassera w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego?

Zwój Gassera to inna nazwa zwoju czuciowego nerwy trójdzielnego.

Zabieg polega na wprowadzeniu igły, po uprzednim znieczuleniu skóry, w okolicę zwoju a następnie spowodowanie jego uszkodzenia przy pomocy ciepła. Ma to na celu zaprzestanie przewodzenia bólu.

Igła wprowadzana jest pod kontrolą RTG lub TK dla zapewniania maksymalnego bezpieczeństwa i skutczności.

Całość zabiegu trwa do ok 20min. Po zabiegu pacjent chwile odpoczywa a następnie może udać się do domu.

Najczęstszym powikłaniem jest niedoczulica w obrębie twarzy.

Bibliografia:

  • Bendtsen L, Zakrzewska JM, Abbott J, et al. European Academy of Neurology guideline on trigeminal neuralgia. Eur J Neurol. 2019;26(6):831-849. doi:10.1111/ene.13950
  • Lambru G, Zakrzewska J, Matharu MTrigeminal neuralgia: a practical guidePractical Neurology 2021;21:392-402.